• Kobiety
  • Mezczyzni
  • Poprawione Rekordy Okregu

Rok 2001 był pięćdziesiątym trzecim w dotychczasowej historii klubu. W minionym okresie działało u nas ponad 20 sekcji sportowych w różnych dyscyplinach sportu. Najlepsze osiągnięcia zanotowały: lekka atletyka, piłka ręczna kobiet i mężczyzn, narciarstwo, pływanie i łucznictwo. Aktualnie jesteśmy klubem jednosekcyjnym. Lekka atletyka, która dotrwała do obecnej chwili osiągnęła najwięcej sukcesów.

Zawodniczka Mirosława Sarna reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, gdzie zajęła piąte miejsce w skoku w dal, w 1969 zdobyła tytuł Mistrzyni Europy w swej specjalności. Ponadto w następnych latach wywalczyła dwa brązowe medale Halowych Mistrzostw Europy. Również brązowy medal Mistrzostw Europy zdobyła Elżbieta Kapusta w sztafecie 4x400m.

38 naszych zawodników występowało w reprezentacji Polski w różnych kategoriach wieku. W dotychczasowej historii zawodnicy naszego klubu zdobyli 55 tytułów Mistrza Polski, 54 - Wicemistrzowskie i 51 brązowych medali Mistrzostw Polski. Znaczne sukcesy osiągnęliśmy w Drużynowych Mistrzostwach Polski. Od 31 lat walczymy w II Lidze Lekkoatletycznej, a zespół juniorów i juniorów młodszych uczestniczy od 1997 roku w I Lidze Juniorów.

Na naszym stadionie wybudowanym z inicjatywy klubu odbyło się wiele imprez krajowych i międzynarodowych. Między innymi odbywały się Mistrzostwa Polski we wszystkich kategoriach wieku, a w roku 1993 byliśmy organizatorem Memoriału im. Janusza Kusocińskiego.

Sztuczna nawierzchnia stadionu zaczęła się psuć. Stopniowo była reperowana. W bieżącym roku został wymieniony tartan na skoczniach i rzutni oszczepem. Pozostała do wymiany bieżnia, bez której nie będziemy mogli przeprowadzać zawodów lekkoatletycznych.

W 2001 roku nasi zawodnicy wywalczyli 6 medali w różnych kategoriach wiekowych. Jeden złoty - w najmłodszej kategorii wieku, młodzikach - zdobyła Kamila Chudzik w rzucie oszczepem. Srebrne medale w kategorii juniorów zdobywały w sezonie halowym Agnieszka Wrona w skoku o tyczce i Dagmara Boksińska w 5-cio boju. W sezonie letnim ponownie Agnieszka Wrona w swojej dyscyplinie. Medale srebrne w kategorii juniorów młodszych zdobyli: Emilia Wielińska w biegu na 400m przez płotki i Daniel Borkowski w pchnięciu kulą. Nasz kulomiot reprezentował Polskę na meczu międzypaństwowym w Kownie.

Nasza najlepsza zawodniczka Agnieszka Wrona potwierdziła w bieżącym roku klasę mistrzowską krajową, wyrównując rekord życiowy w skoku o tyczce.

W minionym roku rekordy okręgu ustanawiali: Anna Masternak w rzucie młotem i Kamila Chudzik - oszczepniczka - w kategorii seniorów, Daniel Borkowski - kulomiot - ośmiokrotnie i Emilia Wielińska w biegu na 400m przez płotki dwukrotnie oboje w kategorii juniorów młodszych. Nasi zawodnicy zdobyli 74 klasy sportowe w tym l - Mistrzowska Krajowa, 2 klasy pierwsze, 13 drugich, 24 trzecie, 21 czwartych i 13 piątych. 51 zawodników naszej sekcji startowało w 2001 roku w Mistrzostwach Polski we wszystkich kategoriach wieku. Ponadto uczestniczyliśmy w wielu ogólnopolskich mityngach. W minionym roku występowaliśmy z powodzeniem w Drużynowych Mistrzostwach Polski - pierwszy zespół uczestniczył w II Lidze. W pierwszym rzucie wywalczyliśmy II miejsce i awans do finału o wejście do I Ligi. W finale w Krakowie zajęliśmy XI miejsce. Zespół złożony z juniorów, juniorów młodszych i w sztafetach z młodzików walczył w I Lidze Juniorów w dwóch rzutach, zajmując odpowiednio X i XII miejsce. Wynik ten przedłużył pobyt juniorów w I Lidze.

W sezonie 2001 organizowaliśmy i współorganizowaliśmy wiele imprez lekkoatletycznych. Wspólnie z Urzędem Miejskim przeprowadziliśmy Młodzieżowe Mistrzostwa Kielc w dniu 3-ego Maja, Bieg z okazji Święta Kielc, Masowe biegi z okazji Święta Niepodległości 11-ego Listopada. Byliśmy też organizatorami największej imprezy dziecięcej - "Czwartki Lekkoatletyczne". Wspólnie ze zrzeszeniem Start i TKKF-em przeprowadziliśmy 10 imprez na naszym stadionie dla dzieci szkół podstawowych i szkół specjalnych (niepełnosprawni), w których wzięło udział ponad 3,5 tysiąca młodzieży. Pomagaliśmy w przeprowadzeniu Mistrzostw Miasta Kielc Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Na naszym stadionie odbywały się też zawody organizowane przez Zarząd Wojewódzki Szkolnego Związku Sportowego oraz Zrzeszenia LZS. Największą liczbę zawodów u nas organizował Świętokrzyski Okręgowy Związek Lekkiej Atle-tyki (5 imprez).

Juniorzy, juniorzy młodsi i młodzicy uczestniczyli w obozach kadry makroregionu i okręgowej. Klub nasz częściowo przy wsparciu przez Urząd Miejski, w miarę możliwości dofinansowywał je. OZLA zabezpieczał udział naszych zawodników w Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów młodszych. Wiele szkół kieleckich korzystało ze stadionu. Do najliczniej uczestniczących w zajęciach i zawodach należały szkoły podstawowe nr: 8, 16, 32, 18, 24, 28, 30. Ze szkół ponadgimnazjalnych wyróżniły się: ZSME, ZSEkonom. 2, ZSZ nr l, II LO. Dużą pomoc otrzymaliśmy od Urzędu Miejskiego przy organizacji zawodów, zakupie sprzętu i finansowaniu obozów. Liczymy w dalszym ciągu na pomoc Miasta, a przede wszystkim na wymianę nawierzchni tartanowej na stadionie.

Słowa uznania należą się działaczom, sędziom LA, którzy pomagali w przeprowadzeniu zawodów lekkoatletycznych. Należą do nich: Tadeusz Świt, Leszek Wierzbicki, Zbigniew Bognacki, Bogdan Nocuń, Jan Bieńkowski oraz Wojciech Wąsik.

Podziękowania za owocną pracę składamy także trenerom sekcji: Zdzisławowi Furmankowi, Krzysztofowi Jóźmkowi, Wojciechowi Podsiadło, Bożenie Furmanek oraz Adamowi Jóźwikowi.